Medyczni24.pl

Świerzb

Jest wiele chorób, których charakterystyczne objawy dają nam możliwość niemal stuprocentowego stwierdzenia, na jakie schorzenie w danej chwili cierpimy. Tak też jest w przypadku coraz częściej występującego świerzbu. Co to jednak dokładnie jest i jak powinniśmy zabezpieczyć naszą skórę przed jego powstawaniem oraz w jaki sposób zwalczać jego występowanie?
Podstawową rzeczą, którą musimy wiedzieć jest to, iż świerzb to choroba powodowana przez świerzbowiec ludzki. Jednakże warto mieć na uwadze to, iż tylko nazwa jest przyjemna, a sama choroba zakaźna (tak, tak, bardzo łatwo jest się zarazić świerzbem od osób chorych) jest bardzo problematyczna w przypadku normalnego, codziennego funkcjonowania i najczęściej powoduje wyłączenie nas z pracy/szkoły, itd. na kilka kolejnych dni... Szacuje się, iż na naszej planecie blisko trzysta milionów osób cierpi na chorobę wywoływaną właśnie przez świerzbowca ludzkiego.

Krótka teoria

Jeżeli mamy mówić o świerzbie i sposobach jego leczenia, warto byłoby wiedzieć najpierw czym tak dokładnie jest świerzb i jakie są jego objawy. Jest to choroba, która polega na drążeniu niewielkich kanalików w wierzchniej, stwardniałej warstwie naskórka człowieka. Dodatkową komplikacją jest fakt, iż w tychże kanalikach świerzbowce składają jaja, z których co kilka dni wylęgają się nowe osobniki, a tym samym choroba dość szybko rozprzestrzenia się po całym ciele. Świerzb najłatwiej można rozpoznać po punktowym zaczerwienieniu miejsc na skórze, które są połączone z występowaniem swędzenia. Najczęstszym odruchem jest rozdrapanie tychże miejsc, jednakże jest to najgorsza rzecz, na którą możemy sobie pozwolić - spowoduje to nie tylko uszczerbek na naszej skórze, ale także może spowodować przeniesienie świerzbowców w inne miejsca ciała, do których samoczynne dojście zajęłoby im wiele czasu...

Gdzie szukać?

Jeżeli prowadzimy regularne obserwacje swojego ciała, to bez większych problemów powinniśmy zlokalizować miejsca, w których wystąpił świerzb. Jednakże jeżeli nie mamy takie zwyczaju, to warto przynajmniej od czasu do czasu dokładnie obejrzeć miejsca, w których występuje on najczęściej: są to między innymi okolice palców u dłoni, okolice klatki piersiowej i brzucha, jak również pośladki. Ujmując to w krótsze zdanie, które będzie łatwiej zapamiętać: świerzb może występować we wszystkich naturalnych fałdach naszej skóry.
Leczenie

Główną techniką stosowaną podczas leczenia świerzbu jest częsta zmiana intymnych części naszej bielizny, jak również ręczników, pościeli i wszystkiego, na czym świerzbowce mogłoby przeżyć kilka dni. W aptekach znajdziemy również specjalne preparaty, które wspomogą nas w walce z pasożytem.
Serwis ma charakter edukacyjny. Informacje zawarte w witrynie medyczni24.pl nie zastępują wizyty i konsultacji u lekarza. Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania informacji .

Wilk z Wall Street online pod mocnym aniołem online drogówka online