Rola zdrowego stylu życia w prewencji chorób nowotworowych

Rola zdrowego stylu życia w prewencji chorób nowotworowych

W ostatnich dziesięcioleciach obserwowany jest stały wzrost liczby rejestrowanych przypadków chorób nowotworowych. Większość z nich uaktywnia się u osób w średnim lub podeszłym wieku, np. najczęstszy złośliwy nowotwór skóry - czerniak, występuje często u osób w ósmej dekadzie życia.

Udowodniono, że przyczyny nowotworów mogą być genetyczne, albo związane ze stylem życia. Niewielki procent chorych rozwija zmiany nowotworowe na skutek ekspozycji na toksyny, jako powikłanie po leczeniu (radioterapii) czy po infekcji wirusowej (np. w przebiegu zakażeniem wirusem HIV czy HCV).

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko rozwoju niemal wszystkich nowotworów

Przyczyną około 90% przypadków raka płuc jest palenie tytoniu. Bezpośrednią przyczyną chorobotwórczych zmian są substancje smoliste oraz toksyny obecne w dymie tytoniowym. Dym działa szkodliwie nie tylko na płuca, niszczy również tkanki jamy ustnej, przełyku i gardła.

Palenie tytoniu jest czynnikiem ryzyka rozwoju, nie tylko nowotworów płuc, gardła, języka i przełyku, ale również chorób takich jak rak piersi, jelita grubego, prostaty, szyjki macicy czy jajnika i nerek.

Dbaj o zbilansowaną dietę i codzienną porcję ruchu!

Otyłość i nieprawidłowo zbilansowana dieta przyczyniają się do występowania chorób cywilizacyjnych, również nowotworów. Nadmierne spożycie alkoholu może przyczynić się do występowania nowotworów gardła i języka. U osób cierpiących na chorobę alkoholową często bywa diagnozowany rak wątroby. Ten narząd metabolizuje alkohol, w ciągu wielu lat dochodzi do rozwinięcia stłuszczenia i marskości wątroby, a w konsekwencji raka. Niestety rak wątroby jest chorobą trudno poddającą się leczeniu, a rokowania zwykle są niepomyślne.

Zbyt duże spożycie czerwonego mięsa, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, mała ilość błonnika i płynów w diecie oraz brak ruchu zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów układu pokarmowego - żołądka i jelita grubego, a także trzustki oraz wątroby.

Nowotwory wywołane infekcją wirusową lub bakteryjną

Doniesienia związane z wpływem infekcji wirusowych na rozwój raka są stosunkowo świeże. Badania które jednoznacznie udowodniły wpływ zakażenia wirusem HPV na raka szyjki macicy opublikowano kilkanaście lat temu. Oprócz wirusa brodawczaka ludzkiego (kancerogenne są niektóre z jego typów) na rozwój nowotworów wpływa również infekcja wirusem wirusowego zapalenia wątroby typu B i C - WZW B i WZW C oraz infekcje bakteryjne - Helicobacter pylori, związana z rakiem żołądka.

Inne z tej kategorii: