Katar – uciążliwa dolegliwość z którą zmaga się każdy z nas

Katar – uciążliwa dolegliwość z którą zmaga się każdy z nas

Katar może zaatakować człowieka o każdej porze dnia oraz pory roku. Nie ma znaczenia czy jest lato oraz zima, nieżyt nosa jest zawsze tak samo uciążliwy, a czasem łączy się i z innymi objawami. Jakie są najlepsze metody radzenia sobie z nim?

Katar – w kilku słowach

Katar oznacza niedrożność nosa człowieka. Objawia się on wyciekaniem z nosa wydzieliny, która może mieć wodnistą konsystencję w przypadku kataru siennego, albo bardziej gęstą, kiedy jest on połączony z przeziębieniem bądź grypą. W trakcie tego schorzenia można zauważyć znaczne problemy z oddychaniem, co przekłada się na gorszy sen oraz bezustanne wysuszenie gardła. Katar męczy człowieka na skutek dostania się do organizmu wirusów. Przenoszone zostają one drogą kropelkową. Nie są one w stanie wyrządzić człowiekowi większej krzywdy, jednakże, kiedy katar nie ustępuje po upływie dwóch tygodni należy bez większych oporów zgłosić się do lekarza.

Jak wyleczyć katar w domu?

To dobry moment, żeby zaznaczyć, że występują różne rodzaje kataru, co jest ściśle powiązane z przyczynami jego powstania. Dzięki temu, wśród wielu dostępnych metod zwalczania kataru nie każda okazuje się skuteczna. Przyjmuje się, że jeżeli wydzielina wydobywająca się z nosa ma gęstą konsystencję oraz ocień żółty bądź zielony warto odwiedzić lekarza, gdyż niemalże na pewno organizm zmaga się z infekcją bakteryjną, która musi zostać potraktowana przy pomocy specjalnego antybiotyku.

Jednakże, kiedy wziąć pod uwagę domowe metody na pewno trzeba wspomnieć o inhalacjach pomagających na katar. Nie trzeba się bardzo natrudzić, aby je przygotować. Niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednie zioła, czyli szałwię, lipę oraz rumianek oraz zalać je przy pomocy wrzątku. Napar powinien zostać wdychany przez maksymalnie kilkanaście minut. Inhalacje posiadają zbawienną rolę dla zatkanego nosa, umożliwiają jego udrożnienie, a oprócz tego odkażają.

Drugim rozwiązaniem jest stosowanie witaminy C. Odpowiada ona przede wszystkim za wzmocnienie ścianek naczyń krwionośnych, a także błony śluzowej nosa, co zostało potwierdzone przez ekspertów.

Dobrym sposobem jest stosowanie maści o rozgrzewającym charakterze, gdyż przynoszą one niemalże natychmiastową ulgę.

Oprócz tego warto sięgnąć po wartościowe oraz bogate produkty, które będą wspierać organizm w walce z wirusami. Mowa o spożywaniu mleka z miodem, czosnku, cytryny, malin oraz imbiru.

Inne z tej kategorii: