Odsłonięte szyjki zębowe - jak zapobiec cofaniu się dziąseł?

Odsłonięte szyjki zębowe - jak zapobiec cofaniu się dziąseł?

Cofanie się dziąseł – brzmi groźnie. U wielu osób sama myśl o gabinecie stomatologicznym wywołuje chęć ucieczki. Ale lepiej wiedzieć, że dziąsła niekiedy ulegają nadmiernemu cofaniu – wtedy można szybko zareagować lub w ogóle uniknąć nieprawidłowości, dzięki odpowiedniej profilaktyce, która na co dzień nie jest uciążliwa. Wymaga tylko systematyczności i świadomości, że jest bardzo ważna.

Co powoduje odsłonięcie szyjek zębowych?

Przyczyną pojawienia się odsłoniętych szyjek zębowych najczęściej jest fizjologia związana z wiekiem u osób starszych. Jeżeli sytuacja ma miejsce u osób młodszych to zazwyczaj u podstaw problemu leży niewłaściwa higiena jamy ustnej. Przyczyną obniżania się poziomu dziąseł mogą być baterie znajdujące się w osadzie i kamieniu nazębnym, które wywołują stan zapalny przyzębia. Niekorzystnie wpływa zarówno bardzo znikoma higiena jamy ustnej, jak i zbyt intensywna. Poza tym obniżanie dziąseł następuje w wyniku mechanicznych działań, jakimi są: używanie twardych szczoteczek, mycie zębów ruchami okrężnymi szczoteczką manualną, czy też uciskanie dziąseł elektryczną szczoteczką.

Odsłonięte szyjki zębowe mogą być skutkiem wcześniejszych korekcji ortodontycznych, zwłaszcza w zębach znacznie przemieszczanych.

Dolegliwości, z jakimi można się spotkać

Przy odsłoniętych szyjkach zębowych występują takie dolegliwości jak: nadwrażliwość na gorące lub zimne napoje lub potrawy, a także produkty kwaśne, słone lub słodkie. Nadwrażliwość może dotyczyć również zmiany temperatury. Ból nie utrzymuje się dłużej niż chwilę, a jest jedynie ostry i incydentalny. Kolejnym zauważalnym objawem jest krwawienie z dziąseł podczas prawidłowego szczotkowania i stosowania odpowiedniej pasty. Lekarz stomatolog zauważy charakterystyczną zmianę wokół dziąsła – inny będzie jego kształt, korzeń zęba będzie odsłonięty, a jego barwa ciemniejsza niż barwa korony. W tym miejscu może również wystąpić próchnica, z uwagi na to, że odsłonięte tkanki są znacznie bardziej podatne na próchnicę.  

Co należy zrobić, gdy się pojawią?

Jeżeli przyczyna wiąże się z niewłaściwą higieną jamy ustnej, wówczas leczenie rozpoczyna się od fachowego oczyszczenia, usunięcia kamienia nazębnego – w gabinecie stomatologicznym, przez zastosowanie piaskowania. W celach ochronnych i zabezpieczających stomatolog nakłada na zęby fluor, by zmniejszyć ich nadwrażliwość oraz stworzyć ochronę przed próchnicą.

Zaleca się, by utrzymywać higienę jamy ustnej przez mycie zębów stosując ruchy wymiatające szczoteczką manualną lub używania szczoteczek sonicznych. Uzupełnieniem prawidłowej codziennej higieny jest również stosowanie nici dentystycznej oraz irygatora, które uwalniają na bieżąco trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe od resztek pokarmu.

Inne z tej kategorii: