Na czym polega laparoskopia?

Na czym polega laparoskopia?

Zabieg laparoskopii przeprowadzany jest stosunkowo niedługo, ale wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim nie trzeba ciąć ciała w poprzek, a jedynie wykonuje się kilka niewielkich dziurek. Istnieje też stosunkowo mała szansa na wystąpienie powikłań, dlatego coraz więcej osób decyduje się właśnie na laparoskopię.

Jak przeprowadza się zabieg laparoskopii?

Laparoskopia przeprowadzana jest przy zastosowaniu laparoskopu, co oznacza rurkę w której skład wchodzi teleskop, niewielka kamera oraz źródło światła. Przy pomocy teleskopu możliwe jest kierowanie obrazu z brzucha osoby operowanej do kamery. Kamera z kolej wyświetla go na ekranie monitora. Niewątpliwą zaletą jest możliwość zbliżania oraz powiększania obrazu, co zdecydowanie ułatwia lekarzom wykonywanie operacji. W jej trakcie nie może zabraknąć także trokaru oraz insuflatora.

Jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest wygenerowanie odpowiedniej przestrzeni. W związku z tym następuje wtłaczanie gazu do jamy brzusznej, do czego używa się igły odmowej. W dalszej kolejności ostra część trokaru służy do nacięcia powłok brzusznych (przy pępku), a w dziurkę wprowadza się kaniulę, która stanowi połączenie. To kaniula umożliwia wprowadzenie laparoskopu do brzucha.

Zabieg laparoskopii umożliwia przeprowadzenie biopsji, a także usuwanie narządów, rozbijanie złogów oraz wykonywanie zaawansowanych zabiegów odbywających się w żołądku.

Zanim zabieg się rozpocznie należy oznaczyć grupę krwi, skontrolować jej krzepliwość, a także wykonać EKG. Na dzień przed zabiegiem należy zdecydowanie ograniczyć jedzenie oraz płyny. Bezpośrednio przed operacją wykonuje się znieczulenie ogólne.

Kiedy korzysta się z operacji?

Laparoskopię wykonuje się w sytuacjach, kiedy pacjent zmaga się z chorobami wątroby, wodobrzuszem, różnorodnymi stanami zapalnymi w jamie brzusznej, dolegliwościami śledziony, zrostami w jamie otrzewnej, a także służy do zabiegów ginekologicznych.

Doskonale sprawdza się w trakcie wycinania pęcherzyka żółciowego, choroby refleksowej oraz pozbywania się nadnerczy, guzów jelita grubego oraz odbytnicy. Zwalcza torbiele wątroby, przepukliny brzuszne, wyrostki robaczkowe, torbiele jajnika, nerek bądź gruczołu krokowego. Przy jej pomocy można skutecznie pozbyć się raka żołądka razem z okolicznymi węzłami chłonnymi.

Laparoskopia, jak każda inna operacja związana jest z bólem, jednakże jest on zdecydowanie mniejszy niż w przypadku klasycznych zabiegów w trakcie których ciało jest dotkliwie zranione i goi się znacznie dłużej.

Inne z tej kategorii: