Medyczni24.pl

Zapalenie rogówki


Gałka oczna człowieka jest zbudowana z kilku podstawowych elementów. Są to trzy błony: pierwsza z nich zewnętrzna nazywana jest twardówką, natomiast jej przedni odcinek nazywany jest rogówką. Jej zadaniem jest przede wszystkim utrzymywanie kształtu gałki ocznej, ochranianie jej oraz przepuszczanie promieni. Kolejną warstwę tworzy tak zwana błona naczyniowa oka, w skład której wchodzą ciałko rzęskowe, tęczówka oraz naczyniówka. Otwór w tęczówce nazywany jest źrenicą i jego rolą jest kontrola ilości wpadającego do gałki ocznej światła. Źrenice mogą mieć różne kolory. Ciałko rzęskowe bierze natomiast udział w akomodacji, czyli procesie przystosowywania do patrzenia na przedmioty znajdujące się w rożnej odległości od patrzącego. Warstwę wewnętrzną gałki ocznej tworzy siatkówka, z tak zwaną strefą światłoczuła czyli zbiorowiskiem czopków i pręcików, które to zapewniają odbiór wrażeń wzrokowych. Jednym z najważniejszych elementów w budowie gałki ocznej jest soczewka, a także ciało szkliste wypełniające wnętrze gałki ocznej. Częścią oka, która ze względu na swoje położenie może być potencjalnie najbardziej narażona na urazy jest rogówka. Oczywiście, aparat ochronny oka zabezpiecza przed nimi. W skład aparatu ochronnego oka wchodzą: powieki, rzęsy oraz brwi. Ważne znacznie mają także łzy, które mają działanie ochronne, pozwalają oczyszczać powierzchnię rogówki oraz nawilżają ją. Rogówka w warunkach prawidłowych jest zupełnie przezroczysta, nieunaczyniona, ale bogato unerwiona, z czego wynika jej duża wrażliwość na ból. Ma to także rolę ochronną, ponieważ nie jesteśmy w stanie zignorować czynników drażniących ją. Wystarczy, że jakiś mały element znajduje się w jej bezpośrednim sąsiedztwie, a już staramy się go usunąć. W procesie zapalenia rogówki powstają nacieki zapalne, co z czasem zwłaszcza jeśli nie pozostanie poddane leczeniu może prowadzić do powstawania owrzodzeń i nieodwracalnych zaburzeń widzenia.

Najczęstszymi przyczynami zapaleń rogówki są zakażenia wirusowe (na przykład wirusem opryszczki czy półpaśca), ale także zakażenia bakteryjne i grzybicze. Podstawą leczenie w tym przypadku jest wyeliminowanie czynnika sprawczego. Czasem też proces zapalny może być spowodowany reakcją alergiczną na zawarte w powietrzu czy stosowanych kosmetykach substancje. Również wysychanie rogówki, czyli jej nieprawidłowe nawilżenie może być przyczyną powstania zapalenie w jej obrębie. W łzach znajdują się substancje chroniące jej powierzchnię, więc przy zmniejszonym ich wydzielaniu może dochodzić do wtórnych patologii. Z powyższych powodów także zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu powiek przyczyniają się do rozwoju zapalenia. Innymi przyczynami zapaleń rogówki mogą być urazy mechaniczne, obecność ciała obcego, narażenie na silne promieniowanie oraz brak niektórych witamin. Do najczęstszych objawów z którymi pacjenci zgłaszają się do okulisty należą: ból oka, jego łzawienie, uczucie obecności ciała obcego a także łzawienie oraz pogorszenie widzenia. Leczenie zapalenie rogówki zależy od przyczyny je wywołującej. Jeśli są nią zakażenia bakteryjne lekarz zaleci stosowanie kropli z antybiotykiem. W przypadku ciała obcego konieczne będzie jego usunięcie.

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zapaleniem rogówki należy unikać odtykania gałki ocznej brudnymi rękoma, zabezpieczać oczy przed nadmiernym promieniowaniem podczas pracy czy ekspozycji słonecznej, przez stosowanie okularów ochronnych oraz prawidłowo się odżywiać i zadbać o podaż prowitaminy A w diecie.
Serwis ma charakter edukacyjny. Informacje zawarte w witrynie medyczni24.pl nie zastępują wizyty i konsultacji u lekarza. Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania informacji .

Wilk z Wall Street online pod mocnym aniołem online drogówka online