Medyczni24.pl

WszawicaCo nas nie dotknie i z czym nie będziemy zmuszeni walczyć osobiście, tego nigdy nie zrozumiemy. Nie inaczej jest też z wszawicą, czyli chorobą powodowaną przez pasożyta zwanego wszą głowową. Wbrew pozorom nie jest to tylko i wyłącznie choroba pasożytnicza, ale stosunkowo groźna choroba zakaźna, którą można zarazić się niemal w każdym miejscu. Co jednak ważniejsze, nie można jej przeciwdziałać w inny sposób, niż brak kontaktu z osobami zarażonymi i przedmiotami, którymi się one posługują, a jedynie można je w późniejszym okresie zwalczać przy pomocy środków chemicznych...

Objawy choroby, które widać (i czuć!) w sposób wyraźny

Wszawicę można rozpoznać w dość prosty sposób, gdyż wszystkie jej objawy są dość charakterystyczne. Zaliczyć możemy do tego nieustający świąd na skórze naszej głowy, jak również pozorny łupież. Dlaczego pozorny? Gdyż w rzeczywistości są to jaja wszy, które wyglądają niemalże tak samo jak łupież - są białe i stosunkowo niewielkie. Co więcej, nie da się ich jednak usunąć poprzez zastosowanie szamponu z formułą przeciw łupieżową. Nawet po kilkukrotnym zastosowaniu i dokładnym umyciu głowy, zarówno dorosłe osobniki, jak i jaja pozostaną na skórze głowy pomiędzy włosami.

Leczenie?

Pomimo tego, iż wszawicę można rozpoznać w dość prosty sposób, to jej leczenie nie jest już takie łatwe przyjemne. Wiąże się to nie tylko z koniecznością zasięgnięcia porady lekarza pierwszego kontaktu, ale także kilku-, kilkunastodniowej kuracji specjalnymi produktami medycznymi. Nie są to jednakże żadne tabletki, czy antybiotyki, ale preparaty przypominające tradycyjne szampony do włosów - ich użycie ogranicza się do nałożenia preparatu na mokre włosy, a następnie jego dokładnym spłukaniu. Jednakże ów czynność trzeba powtarzać kilka razy w ciągu dnia, a fakt ten w połączeniu z niewielkimi opakowaniami medykamentów dostępnych w aptekach i ich wysokimi cenami daje nam dość wysoką cenę końcową całego procesu leczenia skóry głowy z wszawicy... Co więcej, wszawica najczęściej nie ogranicza się do jednej osoby zamieszkującej dany budynek, ale bardzo często rozprzestrzenia się na wszystkich domowników! Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w jednej rodzinie stosuje się najczęściej jeden ręcznik, czy też jeden grzebień, a jak wiadomo nie od dziś - zarówno dorosłe osobniki wszawicy głowowej, jak również jej jaja mogą zostać przeniesione właśnie poprzez ów ręcznik, czy szczotkę do włosów.
Profilaktyka

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wszawicy nie da się zapobiec poprzez na przykład zażywanie konkretnej witaminy w postaci suplementu diety. Można jedynie ograniczyć szanse zarażenia się nią poprzez używanie osobistych przedmiotów higieny, a nie dzielenie się nimi nawet z osobami najbliższymi...
Serwis ma charakter edukacyjny. Informacje zawarte w witrynie medyczni24.pl nie zastępują wizyty i konsultacji u lekarza. Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania informacji .

Wilk z Wall Street online pod mocnym aniołem online drogówka online