Medyczni24.pl

Kołatanie sercaNiemalże każda zmiana w rytmie bicia serca, a w konsekwencji zmiana jego wydolności i ilości przepompowywanej krwi w przeliczeniu na jedną minutę, jest bardzo dobrze wyczuwalna. Jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż często mogą to nie być naturalne zmiany rytmu pracy tego najważniejszego narządu w ciele człowieka, ale zmiany spowodowane jego chorobą. Dla większości ludzi ból w okolicach serca to od razu zawał, co jest oczywiście jedną z największych medycznych bzdur...


Co to takie kołatanie serca?

Aby nie używać żadnego fachowego języka, przyjmijmy, iż są to wyczuwalne zmiany rytmu pracy serca (najczęściej jest to przyśpieszenie jego akcji w dość krótkich odstępach czasu) połączonych z bólami w okolicach umiejscowienia tego mięśnia w naszym ciele - w klatce piersiowej. Oczywiście nie zawsze będą to wyczuwalne bóle, a jedynie tak zwany częstoskurcz serca, to jednak nie warto bagatelizować tego typu objawów, gdyż choroba nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci spowodowanej niedotlenieniem mózgu, a więc niewydolnością mięśnia sercowego w pompowaniu krwi.
Czym jest spowodowana taka praca mięśnia sercowego?
Mięsień sercowy zwiększa ilość swoich skurczy w przypadkach, kiedy wymaga tego nasz organizm, a jest to zazwyczaj spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen poprzez duży wysiłek fizyczny. Jednakże kiedy serce nienaturalnie "przyśpiesza" w stanie spoczynku, możemy mieć do czynienia właśnie z kołataniem serca, a więc jego schorzeniem. Nie jesteśmy jednak w stanie jednoznacznie ustalić poprzez sam fakt kołatania, co dolega naszemu sercu - tego może dokonać jedynie lekarz specjalista po przeprowadzeniu serii odpowiednich badań.
Jednakże, aby nie pozostać tylko w sferze domysłów i niepewności spowodowanej niewiedzą, warto zapoznać się z najczęstszymi przyczynami takiego stanu rzeczy. Kołatanie serca jest najczęściej wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego (zwężona zastawka, czy też niedomykające się zastawki), jak również może to być efekt ostrej choroby zakaźnej, którą przeszliśmy w ostatnich kilkunastu tygodniach. Co więcej, kołatanie serca występuje najczęściej po kontakcie z kawą, herbatą, czy też po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu.

Leczyć, czy czekać?

Tak jak w przypadku każdej choroby narządów wewnętrznych, tak w przypadku serca nie powinniśmy bagatelizować żadnych objawów jego niewydolności, czy też nieprawidłowej pracy i funkcjonowania. Jest to bezwątpienia nasz najcenniejszy mięsień i to właśnie od jego prawidłowej pracy zależy w znacznym stopniu nasze życie oraz zdrowie. Jeżeli podejrzewamy, iż kołatanie naszego serca nie jest spowodowane wysiłkiem fizycznym, udajmy się do lekarza i przeprowadźmy potrzebne badania.
Serwis ma charakter edukacyjny. Informacje zawarte w witrynie medyczni24.pl nie zastępują wizyty i konsultacji u lekarza. Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania informacji .

Wilk z Wall Street online pod mocnym aniołem online drogówka online