Medyczni24.pl

Kamica nerkowa

Jedną z najczęściej występujących chorób układu moczowego jest kamica nerkowa. Zazwyczaj dotyka osób po trzydziestym - czterdziestym roku życia. Często jej rozwój może być utajony, a chory nie odczuwa żadnych objawów związanych z powstającymi w drogach moczowych kamieniami, aż do momentu gdy kamień przesunie się z miedniczki nerkowej do moczowodu wraz z przepływającym moczem.

Moczowód jest cienkim przewodem, bardzo dobrze unerwionym, przez co pojawienie się w nim ciała obcego, jakim jest kamień, powoduje bardzo silne dolegliwości bólowe, z którymi pacjent zgłasza się do lekarza lub szpitalnego oddziału ratunkowego.

Czasem zdarza się tak, że dolegliwości nie są tak bardzo nasilone i pacjent dopiero przy kolejnym ataku zwraca się z prośbą o pomoc.

Charakterystyczne dla bólu wywoływanego obecnością kamienia w drogach moczowych jest jego silny i napadowy charakter co oznacza, że nie trwa on ciągle ale występuje co jakiś czas. Ból roznosi się od okolicy nerki aż do pachwin. Pacjent jest w tym czasie bardzo pobudzony, może być nawet agresywny, może odczuwać dreszcze i często zgłasza, że przy oddawaniu moczu zauważył w nim krew, co jest związane z uszkodzeniem dróg moczowych przez przesuwający się kamień. Zespół tych objawów nazywanych jest kolką nerkową.

Doraźne leczenie polega przede wszystkim na podawaniu leków rozkurczających oraz przeciwbólowych. Objawy kolki nerkowej należy różnicować z atakiem kolki żółciowej, ostrym odmiedniczkowym zapaleniem nerek oraz objawami związanymi z ostrymi chirurgicznymi chorobami jamy brzusznej. Badaniem diagnostycznym potwierdzającym obecność złogów lub kamieni w drogach moczowych jest ultrasonografia.

Po potwierdzeniu, że pacjent choruje na kamicę nerkową lekarz zasugeruje możliwe sposoby jej leczenia w zależności od wielkości kamieni. Zazwyczaj możliwe jest samoistnie przejście kamienia przez drogi moczowe oraz pęcherz i wydalenie wraz z moczem na zewnątrz. Wskazane jest w tym okresie picie bardzo dużych ilości wody. Jeśli kamień jest, zdaniem lekarza, zbyt duży możliwe jest jego rozbicie przy pomocy specjalnego urządzenia. Zabieg ten nazywany jest litotrypsją pozaustrojową. Nie wymaga on rozcinania powłok ciała, więc pacjentowi nie pozostanie po tym zabiegu żadna blizna. Często zdarza się tak, że pewne osoby mają skłonność do kamicy nerkowej i co jakiś czas w ich drogach moczowych pojawiają się kamienie. Zazwyczaj są one zbudowane z substancji chemicznej nazywanej szczawianem wapnia, w związku z czym należy takiemu pacjentowi zalecić ograniczenie w swojej diecie produktów zawierających szczawiany, takich jak na przykład szpinak czy szczaw. Poza tym osoby zagrożone nawrotową kamicą powinny pić dużo wody, co najmniej 2 litry, a w czasie wzmożonego wysiłku, upałów czy gorączki jeszcze więcej. Picie dużych ilości jest naprawdę skuteczną metodą profilaktyki tej choroby.

Do osób u których ryzyko zachorowania jest zwiększone zaliczamy chorujących na dnę moczanową, nowotwory, choroby układu kostnego, długotrwale unieruchomionych, przyjmujących niektóre leki takie jak suplementy wapnia, witaminy D, stosujących nieprawidłową dietę, mających nawracające zakażenia układu moczowego oraz spożywających zbyt mało płynów. Poza tym u osób u których w rodzinie występuje kamica istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania. Do powikłań kamicy należy ostre zakażenie układu moczowego, nefropatia zaporowa, czyli uszkodzenie nerek wskutek zaburzeń odpływu moczu oraz roponercze związane z nadważeniem oraz utrudnionym odpływem moczu. Rokowanie w kamice nerkowej jest zazwyczaj dobre.

Serwis ma charakter edukacyjny. Informacje zawarte w witrynie medyczni24.pl nie zastępują wizyty i konsultacji u lekarza. Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania informacji .

Wilk z Wall Street online pod mocnym aniołem online drogówka online